کوهیــــــــــــــــــــار

کوهنوردی ،عکس از طبیعت ،محیط زیست،گردشگری...

با جابر کوچکی نژاد/ رئیس هیاٴت کوه نوردی وصعود های ورزشی استان گیلان

آنچه در زیر می خوانید  متن مصاحبه ای است  که در اردیبهشت سال 89  با  آقای جابر کوچکی نژاد که بتازگی بعنوان رئیس هیات کوهنوردی استان گیلان تعیین گردیده بودند انجام دادم  ودر 29 اردیبهشت همان سال در وب سایت www.khazarkooh.ir  به انتشار آن اقدام نمودم . لازم دیدم پس از گذشت دو سال از تاریخ انتشار این مصاحبه  یک بار دیگر به مطالب آن نگاهی داشته باشیم .

لازم به ذکر است  علامت […]  بمعنی  حذف  جملات غیر  ضروری در انتشار مجدد آن است 


 

 

  اشاره : آقای جابر کوچکی نژاد چند ماهی است که به سمت  ریاست  هیئت  کوه نوردی و صعود های ورزشی استان گیلان انتخاب  شده اند .مصاحبه  مان در حالی و در زمانی انجام می گرفت که  اتاق پائین و بالای هیئت کوهنوردی در اختیار دوستان  کوهنورد برای برگزاری جلسات شان بود و جای مناسبی برای  مصاحبه نداشتیم .ناچار میز بغل قفسه چوبی  ویژه مکاتبات گروه ها را انتخاب کردیم . در این میان تردد افراد و صحبت های رد وبدل در جلسه و سر و صدای مسابقه والیبال که تماشا چیان آن درست بالای  سرمان (که سقف هیات  جایگاه تماشاچیان است ) با پای کوبی وداد و فریاد و]…[همه اینها منجر به این شد تا ابتدا در مورد نا مناسب بودن دفتر هیئت  استانی  صحبتی با ایشان  داشته باشم که آقای کوچکی نژاد فرمودند قرار است در آینده  زمینی که در پشت ورزشگاه جدید التاسیس در سلیمانداراب وجود دارد به این کار اختصاص یابد .

جناب آقای کوچکی نژاد، ضمن تشکر از فرصتی که در اختیار من قرار دادید باید بعرض برسانم به نظر می رسد مسئله آگاهی بخشی بخش مهم  در عرصه اجتماعی است . و بیان  مطالبی در خصوص کوهنوردی  و شناخت  جایگاهی که در آن قرار داریم  می تواند کمک شایانی به این عرصه باشد . ضمن اینکه اعتقاد دارم بسیاری از اشکالات در کار مان  می تواند وجود داشته باشد  که بایستی برای رفع آن اقدام نمود . خواستم بدانم  جنابعالی  آمادگی این کار را دارید که بطور مستمر  در مسیر آگاهی بخشی  و پی گیری مشکلات  تلاش داشته باشید ؟

  • بسم الله الرحمن الرحیم  بنده خیلی خوشحالم ]...[

 می دانیم که اطلاع رسانی  درکل کشور ما و در بخش های مختلف با  مشکل مواجه است .یعنی  آنچه انجام می گیردیا خیلی غلو می شود  یا آنهایی  که خیلی کار  می کنند متاسفانه  اطلاع رسانی ندارند و یا به اطلاع رسانی بها نمی دهند .

یکی از این بخشها  موضوع کوهنوردی است چه در بخش مدیریت  و چه در بحث ترویج کوهنوردی ، ما بسیار ضعیف عمل می کنیم . ..

نقد  و انتقاد یکی از روش های بهبود  کیفیت در ابعاد مختلف  در  تمدن فعلی شناخته شده است ].. . [از آنجائی که هر جریانی از جمله  کوهنوردی مان می تواند دارای نقایصی باشد  لذا نقادی  سازنده ، مهترین گام برای رفع  اشکالات است . خواستم بدانم جنابعالی تا چه حد به نقد و انتقاد برای  پیشبرد کار ها  اعتقاد دارید و در مقابل نقد دیگران عکس العمل تان چه خواهد بود ؟

بنده معتقدم نبودن  نقد وانتقاد  موجب  دیکتاتوری در هر کاری و یادرهر مجموعه ای   می شود . گروه و جامعه ای سر زنده است  که در آن بصورت آزاد نقد و انتقاد صورت گیرد. با توجه به یک ضرب المثل قدیمی  که همه چیز را همگان دانند ، پس ما باید نقد وانتقاد  و پیشنهاد سازنده  را از همگان حتی  از آنانی  که جزء جامعه اختصاصی ما ن نیستند  قبول کنیم . بنده اعتقاد دارم  که همانطوری که شهید بهشتی  جمله بدین مضمون داشتند که :  انتقاد سازنده  بهتر از  برخورد  چاپلوسانه و منافقانه است ، کسانی که  تعریف های بی خودی می کنند  از واقعیت دور می شوند .در کل کسانی که در کوهنوردی کار می کنند و در هر پستی هستند باید از داخل و خارج مجموعه نقد  شوند تا ما اشکالات خود را ببینیم . ما باید برای “ نقد  ” ،  تشویق نیز تعیین کنیم خواه در بخش مدیریت  و خواه در بخش  کوهنوردی  هیاٴت شهرستان ها و گروه ها ، بایستی  به این موضوع بها دهند  و از همدیگر انتقاد کنند  تا بهترین  راهکار را پیدا  و به آن عمل  کنیم .

   کوه همیشه برای مسافرانش الهام بخش و پیام آور بوده است . دوست داشتن و زیبائی دوستی از مراتب والای انسانی است ]...[ بااین مقدمه، عرض کنم  کوهنوردان  می توانند انسان های با تفکرات متفاوتی  باشند که البته همه به جایگاه رفیع انسانیت توجه دارند و این توجه  وجه مشترک بین انان است .  جنابعالی به  عنوان یک مسئول  چگونه می توانید این تفکرات مختلف را در یک انسجام ووحدت جمع آوری نمائید ؟

عتقاد بنده بر این است که  کوه یکی از روش های وراه هایی است که ما را به خالق  دنیا  براحتی راهنمایی می کند و همانگونه که  قرآن کریم می فرماید : کوه ها  میخ ها و   ستون های زمینند، ما چیزی محکم تر و استوار تر از کوه نداریم .

کسانی که به کوه می روند  و کوهنوردند  ، اینها راسخ ترین انسان ها هستند زیرا  به هرحال  اینان در هنگام صعود با موارد مختلف مبارزه  می کنند و خطر ها را به جان  می خرند و در نهایت  به هدف  خود یعنی صعود  به قله می رسند . میشود گفت  کوهنوردان همیشه دارای یک هدف مشخص هستند و مثل بعضی از افراد جامعه ، بی هدف  و روزمرگی ندارند و این تمرین  در کوهنوردی  به آنها  نشان می دهد که در زندگی اهداف والائی راانتخاب  و باتلاش و کوشش  به آن برسند.


 اما جناب آقای کوچکی نژاد  افراد می توانند با تفکرات متفاوت هم به کوه بروند .

بله ،بنده معتقدم  که حرکت به طرف کوهستان  وصعود  قلل مرتفع  می تواند  با    دیدگا ههای مختلف  از نظر فکری صورت گیرد .وجود این دیدگا هها  به نظر من قابل  ستایش هستند.چون هر کدام از انسان ها  از راه  و روش خود  به شناخت خداوند   می رسد .اتفاقاً  کوهستان تنها جائی است  که افراد خارج از هیاهوی دنیا و شهرها   می توانند  فکر کنند و راه درست را انتخاب  نمایندواصلاً هر جامعه ای که بخواهد از نظر معنوی و مادی به پیشرفت برسد باید افرادش  دارای دیدگاه های مختلف باشند و این امر پسندیده است .

 […]  می خواهم نظر تان را در مورد کوهنوردی خانم ها بدانم .  خانم های زیادی به کوه می روند و همکاری های قابل توجهی  دارند .جایگاه  زنان را در این عرصه  چگونه می بینید؟ و آیا فعالیت انان را در این استان  کافی می دانید ؟

یکی از اهدافی که  بنده قبل از ورود  به هیاٴت کوهنوردی  برای خودم ترسیم کرده بودم  پرداختن به ورزش کوهنوردی بانوان بوده است .و هر قدر که زمان می گذرد  به این موضوع مهم بیشتر وقوف پیدا می کنم – فکر می کنم  کوهنوردی  اگربرای مردان لازم است برای خانم ها لازم تر است . مشکلی که در کوهنوردی ما (در گیلان )  داریم پرداختن به چنین مواردی است .این موضوع باعث می شود  که استان های دیگر و فدراسیون ، دید منفی نسبت به استان  پیدا کنند.اعتقاد بنده بر ان است که با سعی و تلاش فراوان باید از هر نظر بانوان را در ورزش کوهنوردی به حد تخصصی اش برسانیم  یعنی اینکه  بانوان آموزش های مختلف راببینند و در این ورزش مستقل باشند تا بتوانند  خودشان  – چنانچه تمایل داشتند -  گروه مستقل همانند  بعضی از گروه های تشکیل شده ، داشته باشند .

 این موضع بمعنی جدا سازی آقایان و خانم ها  است یا …؟

این حرف بمعنی جدا سازی نیست بانوان می توانند  با همراه  خانواده خود و کسانی که به آنها اطمینان دارند – آنهم به دلیل مشکلات و موانع ای که در کوه ممکن است وجود داشته باشد -  به کوه بروند . مهم رعایت آداب  فرهنگی و اجتماعی در هر منطقه است که ما به آن منطقه صعود می کنیم  به عبارت دیگر  هنجارها ی اعتقادی مردم آن منطقه را در نظر بگیرند .

 هنگامی که مردم را دعوت به کوهنوردی می کنیم این کار شکلی خاصی از دعوت به طبیعت گردی می گردد که به واقع توجه به کمیت است . اما کوهنوردی با خود بحث هائی در باره کیفیت کار نیز دارد . سوال اینجاست که ۱- توجه به کمیت به چه منظور است ؟ ۲- توجه به کیفیت در نزد شما چگونه است و چه تعریفی دارد؟

معتقدم  راه ورودی به  کوهنوردی تخصصی ، دعوت عمومی از مردم است . یعنی اینکه ما زمانی که مردم را دعوت به کوهنوردی می کنیم تعداد زیادی از  انان پس از یکی دو بار صعود خود بخود عاشق  این ورزش می شوند و این ورزش را در برنامه زندگی شان قرار میدهند .. بنابر این نباید در ورودی  گروه ها ی ما را بر روی مردم ببندیم .زمانی که اینکار را بکنیم  بانوعی خود بینی  مواجه می شویم  یعنی فقط دوستان و فامیل خودمان را می بینیم . اگر ما تحمل خود  و صبر خود را زیاد کنیم  می توانیم با دعوت مردم  و مدارا با آنها در کل  مسیر صعود کوهنوردانی متخصص و مستحکمی بسازیم .

نقش تربیت بدنی در جایگاه کوهنوردی چی هست ؟ و اینکه  گروه های کوهنوردی  شهرستان ها زیر مجموعه تربیت بدنی اند یا هیئت شهرستانی ؟

عرض شود  تربیت بدنی در استان گیلان متاسفانه نه از نظر مالی بطور کل  پشتیبان  هیئت  های ورزشی است و نه از نظر فکری و مدیریتی . در این مدت  حدود پنج ماه  که بنده بعنوان خدمتگزار جامعه کوهنوردی انتخاب شده ام تربیت بدنی هیچ جلسه ای  چه در سطح مدیر کل و چه در سطح معاونین  و کارشناسان با بنده نداشته اند . انتظار این است  مائی که از بخش های دیگر بنحوی وارد مجموعه تربیت بدنی می شویم نیازمند به راهنمائی و ارشاد در بخش مدیریتی و تخصصی هستیم . این امور توسط  تربیت بدنی ضعیف انجام می گیرد .

همچنین باید  عرض شود که  طبق آئین نامه هیئت  های ورزشی ، هیئت کوهنوردی در استان  بصورت مردمی اداره میشود  یعنی اینکه رئیس  هیئت ،  اعضای هیئت رئیسه ، کمیته ها هیچگونه  حقوقی دریافت نمی کنند .و از نظر اداری  و هدایت مجموعه  تقریباً بصورت مستقل عمل می کنند  و مسئولین هیئت های  شهرستانی ، با معرفی تربیت بدنی شهرستان مربوطه ،  و حکم رئیس هیئت  استان مشغول بکار می شود .(و در مورد بخش دوم سوالتان باید گفت که ) گروه های کوهنوردی نیز زیر نظر هیئت های شهرستانی انجام وظیفه می نمایند .

[…]

  گروه های مختلف با مشکل مالی روبرو هستند و کوهنوردانی هستند که قدرت خرید وسایل و ابزار کوهنوردی را ندارند . گروه ها برای برگزاری  برنامه هایشان با مشکلات مالی روبرو هستند . به نظر شما این مشکل گروه ها چگونه می تواند رفع گردد ؟

بنظر بنده  هیئت کوهنوردی استان گیلان  و هیئت های شهرستان ها زمانی هویت دارند که گروه های کوهنوردی آماده  و متخصص داشته باشند . یعنی اینکه بدون وجود گروه ها  حضورمان در هیئت ها بی معنی است . من  تمام تلاش خود را خواهم نمود  که در مرحله اول امکانات تخصصی  عمومی را برای صعودهای  آسان ، برای هر هیئت  شهرستانی فراهم کنم  تا در اختیار  گروه های کوهنوردی قرار بگیرد. مضافاً براینکه فروشگاهی در هیئت داریم  که این فروشگاه  تنها برای  کمک به کوهنوردان  عزیز می باشد تا بتوانند با قیمت مناسب لوازم خود را  تهیه بکنند  و انانی که مشکل مالی دارند بصورت اقساط تحت ضوابطی خریداری نمایند .

 بفرمائید درصورت خرید  اقساط آیا سودی نیز به کالا تعلق می گیرد ؟

خیر، بدون سود  و بصورت قرض الحسنه می باشد . ضمن اینکه ما تلاش می کنیم تا در مناسبت هایی مانند روز زمین پاک  جوایزی (از وسایل مورد نیاز  کوهنوردان ) در اختیارشان گروه های فعال بعنوان جایزه قرار دهیم .

 حاج آقا بفرمائید اجناس فروشگاه متعلق به چه کس یا کسانی است وتوسط چه کسانی اداره میشود؟

این فروشگاه  توسط چند نفربرای تقویت کوهنوردی و کار خیر در سال های گذشته  افتتاح شد که انان مبالغی را که  گذاشته بودند برداشت نموده اند و دیگر نقشی در اداره آن ندارند . اما فروشگاه کار خود را ادامه داده و کسی از سود اجناس بهره مند نمی شود مگر در حد  پرداخت حقوق فروشنده ان و هزینه های مربوط به هیئت  .

اگر کوهنوردان بخواهند با  تشکیل یک تعاونی مصرف  که در آن سهیم باشند  نظرتان چیست و آیااینکار ممکن است ؟

بنده معتقدم  هر مجموعه یا هیئت مردمی باید از نظر مالی مستقل باشد ایجاد مجموعه ا ی تحت عنوان  تعاونی ، فروشگاه و … می تواند به این موضوع کمک نماید . منتهی  باید  بررسی  همه جانبه  در اینخصوص صورت گیرد . تا این  بحث  که مربوط به مسائل مالی است ،ایجاد  اختلاف و دو دستگی دربین کوهنوردان  و مجموعه  مدیریتی ایجاد نکند .

  بفرمائید گروه های  شهرستانی  برای اجرای برنامه خود  نیاز به داشتن مجوزهستند ؟

به اعتقاد هیئت ،  گروهی  که مجوز وپروانه تاسیس دارد نیاز به مجوز صعود ندارد  غیر از زمانی  که به استان های دیگر و یا به خارج از کشور  برنامه داشته باشند.منتهی در حال حاضر بعلت  وجود گروه های غیر مجازکه  هنجار های اجتماعی را زیر سوال می برند و برای  اینکه برای گروه های قانونی و فهیم مان  مشکلی پیش نیاید  خودشان تصمیم می گیرند  که از هیئت  مربوطه مجوز بگیرند  تا در هنگام  مواجهه با نیروی انتظامی و نظامی مجوز راارائه  دهند .

 اگر بخواهیم تحولی کاری و اساسی در ساختار  موجود کوهنوردی  ایجاد کنیم چه چیزی به نظر تان می رسد ؟[…]

برنامه  آینده ما درهیئت  کوهنوردی  دراین خصوص  حمایت از تشکیل باشگاه های کوهنوردی  و صعود های ورزشی و مراکز آموزشی کوهنوردی  است که توسط خود مربیان و متخصصان تشکیل  شوند یعنی توسط گروه ، یا مربیانی اینکار انجام شود  ما نیز حمایت می کنیم .بیایند مراکز آموزشی ایجاد کنند مثل تهران و جاهای دیگر

کار دیگر ما  در عرض  آقایان است یعنی  هیئت های تخصصی  برای بانوان  تشکیل بدهیم  که این هیئت ها در داخل خود  ، گروه های مختص به خانم ها  را داشته باشند. تا مردمی که علاقه مند ند  به این طریق برای صعود مشکل نداشته باشند.

برنامه  داریم که  در مرحله اول  کمیته های تخصصی  مانند دانشجوئی ، دانشگاهی ، دانش آموزی و یا کارگری و… ایجاد بکنیم  و در نهایت  این ها تبدیل به هیئت  های تخصصی بشوند .

 بفرمائید اگر هیئت کارگری ای درست شود هیئت استانی و جنابعالی چه کمکی   می توانید در این رابطه بنمائید . و اینکه با توجه به صحبت هایی که اخیرا در مورد تشکیل چنین تشکلی شده آیا  جنابعالی در جریان کار هستید ؟

هر کمکی  که به هیئت های شهرستانی بکنیم  در خدمت هیئت های تخصصی  مانند هیئت  کارگری  نیز خواهیم بود  یعنی اینکه  هیئت های شهر ستانی را درعرض هیئت های کارگری ، دانشجوئی و… می دانیم  تا آنان بتوانند گروه های تخصصی خود را در مراکز صنعتی و غیره  تشکیل دهند .

 از جنابعالی  که فرصتی در اختیار ما قرار دادید تشکر می کنم