بهشت نادیده

یک روز خوب بهاری بر پهنه دشت هائی پوشیده از  گل های وحشی  رنگارنگ ، چیدمان درست و منطقی و ارگانیگ از نقاشی چیره دست ؛ با سرخی گلبرگ های پهن شقایق های  وحشی  که در تضادی منطقی و درست با  رنگ های متفاوت انواع  گل ها رخ گشوده بودند .

کلمات قاصرند از بیان زیبائی ای که تنها می توان  با حضور خود  درمیان دشت ها و دره های پوشیده از گیاهان و شیب های نرم با گل های قشنگ و تا افق امداد  کشیده  را  ، بیان داشت ، آنگاه که به نظاره این  زیبائی ها  نشسته ای و بوی خوش و ملایمی از گل های متفاوت  مشام را می نوازدو پرندگان  خوش خوان بر لابه لای  بوته های گل ، به ناز و نعمت خوان گسترده  به چهچه های  عاشقانه جفت های خود آوازمستی سر می دهند ، آری هیچ وقت قلم یا فیلم یا عکسی قادر نیست تا این همه زیبایی را  به بیننده القاء نماید .و این همه را من به یکجا در آن روز  در  " چورَن " شاهد بودم .

اما در این همه لطافت گسترده برکوهستان ،که روح آدمی را نوازش می کند تا  همچون گلهای بهاری  لطافت خود را داشته باشیم ؛ نمی توان از مهربانی  و لطف  دامداران  ساکن یلاق چیزی نگفت .

این واقعیت اجتماعی و دست آورد زندگی شهری را که  اخلاق و مهربانی  را زیر سوال برده بایستی قدمی پیش گذاشت و درمقایسه   زندگی شهری با  روستا های نه چندان   دور دست ، به عینه مشاهده نمود. هر قدر که از زندگی  ماشینیزم  و صنعتی دور می شویم  و دل به روستا ها و مردمی دور از ترفندهای بازاری نزدیک تر می شویم  خواهیم دید که هنوز وجدان های  پاک شان  ، صفای اخلاقشان با سکه های شهری آلوده نشده است  و نوع دوستی و  عطوفتی که در انس شان با طبیعتِ پاک  برقرار است کماکان آنان را  مردمانی با صفا  و مهربان باقی گذاشته است . اما در همینجا به  کسانی که از زندگی  آلوده شهری می خواهند  روزی را به صفای طبیعت زیبا بگذرانند  و مردمان بی آلایش  آن مناطق را از نزدیک دیدن کنند ؛ بگویم که  مواظب باشند تا خوی نظام  مدرنیسم  را به کوهستان و روستاهای دور دست انتقال ندهند و گل ها را زیر پا هایشان  لگد کوب نکنند !

  • متن  فوق مربوط به نوشته ای از اینجانب (یونس محمدی پور )در  بهار 90 است که پس از بازدید از  منطقه چورن از ارتفاعات تالش (گیلان ) نوشته شده .
/ 3 نظر / 5 بازدید
سوسن صبا

با سلام یه نظر داشتم جناب آقای محمدی اگه امکان داره عکسای بیشتری بزارین ممنونم.

سمیرا

با سلام بسیار زیباست کسی که از طبیعت نیاموزد از هیچ استادی نخواهد آموخت

سمیرا

با سلام بسیار زیباست کسی که از طبیعت نیاموزد از هیچ استادی نخواهد آموخت